|
|
-
CONFERENCES
-
RESEARCH SCHOOLS
-
RESEARCH IN PAIRS
-
WORKSHOPS
-
THEMATIC MONTH
-
INTERFACE SESSIONS
-
CEMRACS
-
JEAN-MORLET CHAIR
JANUARY
21 > 25 Higher Structures Structures supérieures Joan Bellier-Millès (Université de Toulouse) Damien Calaque (Université de Montpellier) Christophe Cazanave (Université Nice Sophia Antipolis) Bruno Vallette (Université Paris 13) Nathalie Wahl (University of Copenhagen) FEBRUARY MARCH 25 > 29 |
APRIL
1 > 5 Symplectic Representation Theory Théorie symplectique des représentations Gwyn Bellamy (University of Glasgow) David Ben-Zvi (University of Texas at Austin) Travis Schedler (Imperial College London) Olivier Schiffmann (CNRS/Université Paris-Sud) Peng Shan (Tsinghua University) 1 > 5 8 > 12 15 > 19 |
APRIL – MAY
29 April > 3 May POEMs – POlytopal Element Methods in Mathematics and Engineering POEMs Paola Antonietti (Politecnico di Milano) Lourenco Beirao Da Veiga (University of Milan-Bicocca) Daniele Di Pietro (Université de Montpellier) Jérôme Droniou (Monash University) Stella Krell (Université Nice Sophia-Antipolis) MAY 6 > 10 13 > 24 27 > 31 |
JUNE
3 > 7 Crowds: Models and Control Foules : modèles et commande Alessandro Giua (Aix-Marseille Université) Morgan Morancey (Aix-Marseille Université) Benedetto Piccoli (Rutgers Camden) Francesco Rossi (Aix-Marseille Université) Marie-Thérèse Wolfram (University of Warwick) 3 >7 10 > 14 17 > 21 24 > 28 |
AUGUST – SEPTEMBER
26 August > 6 September Buildings and Affine Grassmannians Immeubles et grassmaniennes affines Florence Fauquant-Millet (Université Jean Monnet) Roman Fedorov (University of Pittsburgh) Philippe Gille (CNRS/Université Lyon 1) Benoît Loisel (Ecole polytechnique) Nicolas Ressayre (Université Lyon 1) SEPTEMBER 16 > 20 16 > 20 |
SEPTEMBER-OCTOBER
30 September > 4 October The Geometry of Algebraic Varieties Géométrie des variétés algébriques Olivier Benoist (Université de Strasbourg) Zhi Jiang (Fudan University) Claire Voisin (Collège de France) OCTOBER 21 > 25 |
OCTOBER-NOVEMBER
28 October > 1 November Evolution Equations: Applied and Abstract Perspectives Equations d’évolution: perspectives appliquées et abstraites Karoline Disser (TU Berlin) Robert Haller-Dintelmann (TU Darmstadt) Mads Kyed (TU Darmstadt) Jürgen Saal (HHU Düsseldorf) |
NOVEMBER
4 > 8 Prime Numbers, Determinism and Pseudorandomness Nombres premiers, déterminisme et pseudoaléa Cécile Dartyge (Université de Lorraine) Michael Drmota (TU Wien) Sébastien Ferenczi (Aix-Marseille Université) Mariusz Lemanczyk (Nicolaus Copernicus University Torun) Joël Rivat (Aix-Marseille Université) 12 > 16 12 > 14 25 > 29 |
DECEMBER
2 > 6 Zeta Functions Fonctions Zêta Cécile Armana (Université de Franche-Comté) Daniel Fiorilli (University of Ottawa) Florent Jouve (Université de Bordeaux) Stéphane Louboutin (Aix-Marseille Université) 9 > 13 16 > 20 |
JANUARY
7 > 11 CIRM-IHP PROGRAM The Mathematics of Imaging Les mathématiques de l’image Agnès Desolneux (CNRS/ENS Paris Saclay) Jalal Fadili (ENSICAEN) Clothilde Melot (CNRS/Aix-Marseille Université) Carola-Bibiane Schönlieb (University of Cambridge) Benedikt Wirth (University of Münster) 14 > 18 21 > 25 JANUARY – FEBRUARY |
FEBRUARY
4 > 8 MULTIYEAR PROGRAM Francophone Computer Algebra Days Journées nationales de calcul formel Xavier Caruso (CNRS/Université de Rennes 1) Luca De Feo (UVSQ) Mioara Joldes (LAAS/CNRS) Alban Quadrat (INRIA Lille – Nord Europe) Éric Schost (University of Waterloo) MARCH 11 > 15 18 > 22 |
APRIL
8 > 12 Spring School on Theoretical Computer Science (EPIT) – Databases, Logic and Automata Ecole de printemps d’informatique théorique (EPIT) – Données, logique et automates Amélie Gheerbrant (Université Paris Diderot) Leonid Libkin (University of Edinburgh) Luc Segoufin (INRIA/ENS Cachan) Pierre Senellart (ENS Paris) Cristina Sirangelo (Université Paris Diderot) 15 > 19 22 > 26 MAY |
JULY
1 > 5 Random Trees and Graphs Summer School Ecole d’été GRaphes et Arbres ALéatoires Marie Albenque (CNRS/Université Paris Ouest Nanterre) Jérémie Bettinelli (Ecole polytechnique) Laurent Menard (Université Paris Ouest Nanterre) Juanjo Rué (Polytechnic University of Catalonia) 1 > 5 |
SEPTEMBER
23 > 27 CIRM-SMF PROGRAM Inhomogeneous Flows: Asymptotic Models and Interface Evolution Fluides inhomogènes : modèles asymptotiques et évolution d’interfaces Frédéric Charve (Université Paris-Est Créteil) Raphaël Danchin (Université Paris-Est Créteil) Boris Haspot (Université Paris-Dauphine) Sylvie Monniaux (Aix-Marseille Université) |
JANUARY
7 > 11 Differential Geometry and Lie Theory in The Categorical Setting Géométrie différentielle et théorie de Lie dans le contexte catégorique Martin Andler (Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines) Siddharta Sahi (Rutgers University) 7 > 18 FEBRUARY FEBRUARY – MARCH MARCH MAY 6 > 17 13 > 24 |
JUNE
3 > 14 Lipschitz Invariants of Complex Functions Invariants de Lipschitz des fonctions complexes Laurentiu Paunescu (Sydney University) Mihai Tibar (Université de Lille) 10 > 21 JEAN-MORLET CHAIR Integrable Equation with Random Initial Data Equation intégrable aux données initiales aléatoires Alexander Bufetov (CNRS-Aix-Marseille Université) Tamara Grava (SISSA/Bristol University/Aix-Marseille Université) Mattia Cafasso (Université d’Angers) Ken McLaughlin (Colorado State University) Peter Miller (University of Michigan Ann Arbor) 17 > 21 17 > 28 JULY
8 > 19 Small Ball Probability Estimates for SPDEs Probabilités de petite balle pour les SPDE Mathew Joseph (Indian Statistical Institute Bangalore) Carl Mueller (University of Rochester) Siva Athreya (Indian Statistical Institute Bangalore) 22 > 26 The Slice-Ribbon Conjecture and Non-Slice Algebraic Knots La conjecture Slice-Ruban et les noeuds algébriques Anthony Conway (Durham University) Min Hoon Kim (Korea Institute for Advanced Study (KIAS) Wojciech Politarczyk (Warsaw University & Adam Mickiewicz University) JULY-AUGUST Bounds on Invariants of Commutative Rings of Prime Characteristic Limites sur les invariants des anneaux commutatifs de caractéristique première Holger Brenner (Osnabrück University) Mordechai Katzman (University of Sheffield) Wenliang Zhang (University of Nebraska-Lincoln) |
AUGUST
12 > 23 Semi-Explicit Discretizations of Elliptic-Parabolic Problems La discrétisation semi-explicite des problèmes de type elliptique-parabolique Robert Altmann (University of Augsburg) Roland Maier (University of Augsburg) Benjamin Unger (TU Berlin) SEPTEMBER Final Touch to the Revised Version of the Book ‘The Painlevé Handbook’ Finalisation de la version révisée du livre ‘The Painlevé Handbook‘ Robert Conte (CMLA, ENS Cachan) Micheline Musette (Vrije University Brussel) SEPTEMBER-OCTOBER Attracting Stationary Distributions for the Semi-Discrete Stochastic Heat Equation Distributions stationnaires attractives pour l’équation de la chaleur stochastique Tobias Hurth (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) Konstantin Khanin (University of Toronto) Beatriz Navarro Lameda (University of Toronto) OCTOBER 7 > 18 Derivations and Algebraic Foliations Dérivations et feuilletages algébriques Claudia Polini (University of Notre Dame) Bernd Ulrich (Purdue University) OCTOBER – NOVEMBER NOVEMBER DECEMBER |
JANUARY
14 > 18 Sphericity Sphéricité Bernhard Krötz (Paderborn University) Job Kuit (Paderborn University) Yiannis Sakellaridis (Rutgers University) JANUARY – FEBRUARY MARCH APRIL – MAY MAY |
JUNE
3 >7 International Conference on Dynamics, Games and Science Conférence internationale « Dynamique, jeux et science » Joao Almeida (Polytechnic Institute of Braganca) Michel Benaim (Université de Neuchâtel) Penelope Hernandez (University of Valencia) Emma Moreno-García (University of Salamanca) Alberto Pinto (University of Porto) 24 > 28 JULY 8 >12 23 > 29 |
SEPTEMBER
9 > 13 Self-Interacting Random Walks, Polymers and Folding Marches auto-interagissantes, polymères et repliement Quentin Berger (Sorbonne Université) Francesco Caravenna (University of Milano-Bicocca) Julien Poisat (Université Paris-Dauphine) 13 > 14 OCTOBER OCTOBER-NOVEMBER 28 October > 1 November |
Complex Geometry
Géométrie complexe 28 January 2019 – 1 March 2019 Week 1 Masterclass Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Local coordinators / Coordinateurs locaux : Julien Grivaux (Aix Marseille Université), Julien Keller (Aix Marseille Université), Xavier Roulleau (Aix Marseille Université), Erwan Rousseau (Aix Marseille Université) |
NOVEMBER
4 > 8 Stochastic Optimization for Large-Scale Systems Optimization stochastique pour les grands systèmes Pierre Carpentier (ENSTA ParisTech) Jean-Philippe Chancelier (ENPC ParisTech) Michel De Lara (ENPC ParisTech) Vincent Leclère (ENPC ParisTech) |
DECEMBER
9>12 Machine Learning SESSION 1 Day 1 and Day 2: Introduction to Machine Learning SESSION 2 Day 3 and Day 4: Advanced Course |
SMAI SUMMER SCHOOL
15 July > 23 August Geophysical Fluids and Gravity Flows Fluides géophysiques et écoulements gravitaires Arnaud Duran (Université Lyon 1) Benoit Fabrèges (Université Lyon 1) Pauline Lafitte (CentraleSupélec- Université Paris-Saclay) Frédéric Lagoutière (Université Lyon 1) Fabien Marche (Université de Montpellier) Frédéric Rousset (Université Paris-Sud) |
Integrability and Randomness in Mathematical Physics
Chair: Tamara Grava (SISSA / Bristol University / Aix-Marseille Université) Local Project Leader: Alexander Bufetov (Aix-Marseille Université) |
Thermodynamic Formalism: Applications to Probability, Geometry and Fractals
Chair: Mark Pollicott (Université of Warwick / Aix-Marseille Université) Local Project Leader: Sandro Vaienti (Aix-Marseille Université / Toulon) |